Zakończenie roku artystycznego 2023/2024

Zakończenie roku artystycznego w Centrum Kultury!

 

W czerwcu i lipcu br. odbyły się występy dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach artystycznych w Centrum Kultury oraz Bibliotece Publicznej Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce z okazji zakończenia sezonu 2023/2024!

Koncerty i pokazy odbyły się w budynku Starego Kina, mieszczącego się w Centrum Aktywności Społecznej „Kolejarz”. Na scenie, w trzech koncertach muzycznych (11, 12 i 18 czerwca) wystąpili: wokaliści ze studia „Music Voice” prowadzonego przez Panią Monikę Walczak i Pana Wojciecha Kupijaja, instrumentaliści ze studia „Music Play” – gitarzyści od Pana Rafała Dankiewicza oraz pianiści i skrzypkowie od Pani Moniki Walczak.

Na scenie w specjalnych pokazach (19 czerwca) zaprezentowali się również nasi mali jak i trochę starsi tancerze ze studia „Free Step”. Grupy „Bączki” (maluchy, średniaki i starszaki) prowadzone przez Panią Annę Stawik, „Tiki Taki” (grupa młodsza i starsza), „Say Cheese Kids”, „Bit Bounce” i „Tamagotchi” (grupa zawodowa), których instruktorką jest Pani Amelia Kostaś oraz najstarsza i zaawansowana grupa zawodowa „Say Cheese”, którą prowadzą wspólnie Pani Amelia Kostaś i Dyrektor CK Małgorzata Jarosik.

W holu Starego Kina – 18 czerwca – odbył się również wernisaż prac plastycznych pracowni „Zaczarowane pędzle” prowadzonej przez Panią Joannę Górską oraz prac rękodzielniczych pracowni „Ręczne cuda” prowadzonej przez Panie: Ewę Skarżyńską (która prowadzi zajęcia z ceramiki) i Justynę Mróz (instruktor zajęć z tworzenia makramy).

3 lipca odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Ekologiczni kumple otaczającego nas świata” dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach pracowni teatralnej „Maski”, które przygotowały z instruktorkami: Panią Pauliną Wielanek-Wojtowską oraz Panią Kamilą Czaplicką.

Młodzi artyści podczas tych koncertów i pokazów mogli zaprezentować efekt całorocznej pracy oraz swoich wielkich talentów. Swojego zadowolenia z występów dzieci i młodzieży nie kryła również dyrektorka Centrum Kultury Pani Małgorzata Jarosik, która doceniła wielką pracę i rozwój uczestników zajęć artystycznych wręczając każdemu pamiątkowy dyplom uczestnika zajęć.

To były pełne radości i pasji wydarzenia kulturalne, które wypełniły mury Starego Kina pięknymi dźwiękami, obrazami i ruchami. Gratulujemy efektywnej pracy i wspaniałych występów! Dziękujemy i do zobaczenia we wrześniu w nowym sezonie artystycznym 2024/2025!

Drzwi otwarte na kulturę! 2024

Drzwi otwarte na kulturę!

 

W trzecim dniu 28. Dni Nowych Skalmierzyc otworzyły się drzwi – Drzwi otwarte na kulturę – Centrum Aktywności Społecznej „Kolejarz”, które oficjalnie zostało otwarte dla naszej społeczności. Podczas wydarzenia można było zwiedzać cały budynek w którym swoją nową siedzibę będzie miało Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Inaugurującą atrakcją był seans filmowy dla dzieci z darmowym popcornem. Bajka o sprytnym kocie i jego szajce przyciągnęła wielu małych wielbicieli kina. Na swoje pierwsze zwiedzanie zaprosiła SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, gdzie wiedzę zdobywa się poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie, powstałe we współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Podczas drzwi otwartych można było zrobić sobie zdjęcie w Fotobudce 360 a Centrum Kultury udostępniło wszystkie swoje pracownie i sale w których odbywały się liczne warsztaty artystyczne m.in. plastyczne, teatralne, taneczne, sensoryczne, muzyczne, wokalne. Dla najmłodszych przygotowano animacje, gry, zabawy i tatuaże oraz „Harce z harcówką” które poprowadzili harcerze. Dla odwiedzających dostępna była również ekspozycja muzealna – Archeologia Skalmierzycka, która jest początkiem tworzącej się Izby Pamięci Ziemi Skalmierzyckiej.

Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć części muzycznej zapoczątkowanej przez koncert Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP Skalmierzyce, która wystąpiła przed nowymi murami CAS-u. Kolejnym koncertowym punktem był recital „Akustycznie przy kawie”, a na zakończenie wystąpił zespół Woobee Doobee & Przebojowe Kobiety.

To było piękne zapoczątkowanie działalności nowopowstałego, nowoczesnego budynku Centrum Aktywności Społecznej „Kolejarz” – miejscu integracji społecznej i kulturalnej – gdzie mieścić się będą: Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury wraz z SOWA, sala widowiskowa Stare Kino, Izba Pamięci oraz w najbliższej przyszłości Dom Dzienny Pobytu Seniora. Zapraszamy do odwiedzin!

Warsztaty wokalne „Music Voice” 2024

Warsztaty wokalne „Music Voice”

W dniach od 20 do 21 kwietnia br. dzieci i młodzież uczestnicząca w zajęciach muzycznych ze studia wokalnego „Music Voice” wraz z instruktorami Moniką Walczak i Wojciechem Kupijajem wzięli udział w 3. edycji specjalnych warsztatów wokalnych.

Warsztaty poprowadził znakomity polski piosenkarz, laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali  – Michał Kaczmarek. W trakcie wydarzenia młodzi wokaliści mogli szlifować swoje umiejętności wokalno-estradowe i rozwijać swoją pasje. Efektem końcowym tych zmagań był wyjątkowy Koncert Wiosenny, który odbył się w niedzielne popołudnie w Sali Widowiskowej Stare Kino mieszczącej się w Centrum Aktywności Społecznej „Kolejarz” przy ulicy Mostowej. Na scenie zaprezentowało się 20 młodych artystów, którzy wywołali wiele radości na twarzach licznie zgromadzonej widowni. Na zakończenie dyrektorka CK pani Małgorzata Jarosik wyraziła wielkie zadowolenie z pięknego koncertu oraz dużego postępu i rozwoju talentu uczestników warsztatów. Gratulujemy efektywnej pracy i wspaniałego występu. Dziękujemy!

Przedstawienie wielkanocne 2024

Przedstawienie Wielkanocne!

 

W niedzielne popołudnie 24 marca na scenie Starego Kina w Nowych Skalmierzycach wystąpił Kabaret „Bzik” w świątecznym przedstawieniu pt. „Wesołego Alleluja 2”. W trakcie wydarzenia widzowie chętnie włączyli się do wspólnej zabawy i razem poznawali ludowe tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Dowiedzieli się jak zrobić tradycyjną pisankę, jakie potrawy święcimy w Wielką Sobotę oraz kiedy dzielimy się święconym jajem. Na scenie pojawił się również Zajączek Wielkanocny, który zakończył długą i pełną przygód podróż po naszej Gminie! Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i wspólną zabawę!

Żubr Pompik 2024

Warsztaty z Żubrem Pompikiem!

 

1 marca br. w Starym Kinie zagościła Bajanka – animatorka zabaw oraz autorka książek dla dzieci (m.in. serii „Olo i Awa. Logopedyczna zabawa”) – Monika Skikiewicz, która przeprowadziła wyjątkowe warsztaty bajkowe z Żubrem Pompikiem.

Żubr Pompik to rezolutny bohater serii książek dla dzieci autorstwa Tomasza Samojlika – biologa, pisarza i rysownika – która opowiada o przygodach małego żubra i jego rodzinki. Żubr Pompik, siostra Polinka, mama Porada i tata Pomruk zamieszkują puszczę Białowieży i na co dzień poznają leśną rzeczywistość i reguły rządzące światem przyrody. W trakcie warsztatów dzieci wraz z opiekunami aktywnie włączyli się do wspólnej zabawy i razem przeżywali przygody swojej ulubionej bajkowej postaci. Było wspólne śpiewanie, eksperymentowanie i czytanie. Na zakończenie każdy uczestnik mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz otrzymał imienny dyplom. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i udział w tych warsztatach edukacyjno-animacyjnych!

Książki z serii „Żubr Pompik. Wyprawy” w których rodzina Pompika wyrusza w podróż, podczas której zwiedza Parki Narodowe można wypożyczać w naszych Bibliotekach (Biblioteka Główna w Nowych Skalmierzycach, Filie w Biskupicach Ołobocznych oraz w Droszewie). Zapraszamy!

 

CENTRUM KULTURY

ul. 3 Maja 32, 63-460 Nowe Skalmierzyce,

tel 62/ 762 13 40

ck@noweskalmierzyce.pl

BIBLIOTEKA PUBLICZNA

FILIE BIBLIOTECZNE

tel 62 762 13 40

biblioteka@noweskalmierzyce.pl

STARE KINO

Mostowa 1, 63-460 Nowe Skalmierzyce

tel 62 762 13 40

starekino@noweskalmierzyce.pl