Przedstawienie wielkanocne 2024

Przedstawienie Wielkanocne!

 

W niedzielne popołudnie 24 marca na scenie Starego Kina w Nowych Skalmierzycach wystąpił Kabaret „Bzik” w świątecznym przedstawieniu pt. „Wesołego Alleluja 2”. W trakcie wydarzenia widzowie chętnie włączyli się do wspólnej zabawy i razem poznawali ludowe tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Dowiedzieli się jak zrobić tradycyjną pisankę, jakie potrawy święcimy w Wielką Sobotę oraz kiedy dzielimy się święconym jajem. Na scenie pojawił się również Zajączek Wielkanocny, który zakończył długą i pełną przygód podróż po naszej Gminie! Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i wspólną zabawę!

Żubr Pompik 2024

Warsztaty z Żubrem Pompikiem!

 

1 marca br. w Starym Kinie zagościła Bajanka – animatorka zabaw oraz autorka książek dla dzieci (m.in. serii „Olo i Awa. Logopedyczna zabawa”) – Monika Skikiewicz, która przeprowadziła wyjątkowe warsztaty bajkowe z Żubrem Pompikiem.

Żubr Pompik to rezolutny bohater serii książek dla dzieci autorstwa Tomasza Samojlika – biologa, pisarza i rysownika – która opowiada o przygodach małego żubra i jego rodzinki. Żubr Pompik, siostra Polinka, mama Porada i tata Pomruk zamieszkują puszczę Białowieży i na co dzień poznają leśną rzeczywistość i reguły rządzące światem przyrody. W trakcie warsztatów dzieci wraz z opiekunami aktywnie włączyli się do wspólnej zabawy i razem przeżywali przygody swojej ulubionej bajkowej postaci. Było wspólne śpiewanie, eksperymentowanie i czytanie. Na zakończenie każdy uczestnik mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz otrzymał imienny dyplom. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i udział w tych warsztatach edukacyjno-animacyjnych!

Książki z serii „Żubr Pompik. Wyprawy” w których rodzina Pompika wyrusza w podróż, podczas której zwiedza Parki Narodowe można wypożyczać w naszych Bibliotekach (Biblioteka Główna w Nowych Skalmierzycach, Filie w Biskupicach Ołobocznych oraz w Droszewie). Zapraszamy!

Ferie z Cool’turą 2024

Ferie z Cool’turą

 

Pierwszy tydzień ferii, od 12 do 16 lutego br. okazał się bardzo udany i aktywny dla uczestników Ferii z Cool’turą organizowanych przez Centrum Kultury oraz Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce w Starym Kinie.

Oprócz szalonych animacji, rozwijających kreatywność zajęć plastycznych, gier i zabaw, nie zabrakło także warsztatów muzycznych, estradowych i tanecznych. Ponadto, uczestnicy mieli możliwość skorzystania z interesujących warsztatów astronomicznych w mobilnym Planetarium. Na zakończenie wypełnionych po brzegi zabawą i śmiechem dni, odbył się seans filmowy.

Zajęcia prowadzili instruktorzy oraz pracownicy Centrum Kultury oaz gościnnie: Patrycja Sobczak – animatorka „Crazy Pati” oraz Daniel Stasiak – animator astronomii (Planetarium).

 

Walentynki 2024

Walentynki w Starym Kinie!

 

W walentynkowy wieczór, 14 lutego br. Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce zorganizowały specjalny seans filmowy w Starym Kinie.

Niezapomniana ekranizacja opowiadania Trumana Capote o miłosnych perypetiach początkującego pisarza i młodej dziewczyny żyjącej na koszt bogatych adoratorów rozgrywającej się na Manhattanie z Audrey Hepburn oraz George Peppard w rolach głównych przyciągnął wielu mieszkańców naszej gminy aby wspólnie spędzić ten niezwykły wieczór. Ta klasyczna komedia romantyczna idealnie wprowadziła widzów w nastrojowy i romantyczny nastrój. W trakcie walentynkowego wydarzenia na wszystkich czekał również słodki poczęstunek przy którym toczyły się nieskończone rozmowy. Dziękujemy wszystkim za wspólny filmowo-romantyczny wieczór!

 

 

WOŚP 2024

WOŚP 2024

„Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”!

 

Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce wraz ze stowarzyszeniami zagrała z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. 32. Finał odbył się w niedzielę 28 stycznia 2024 roku i dedykowany został zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Kolejny raz dołączyliśmy się do Sztabu Ostrowskiego Centrum Kultury (nr 5126). Mottem zbiórki było „Tu wszystko gra OK!”. Puszki stacjonarne znajdowały się w Bibliotece Głównej oraz w Klubie Senior +, a w dniu finału na terenie naszej gminy kwestowało 26 wolontariuszy. Razem udało się zebrać ponad 34 tys. zł!

Lokalny finał rozpoczęto na Zawadach w Śliwnikach, gdzie Stowarzyszenie Morsy Skalmierzyce zorganizowali wspólne morsowanie, a OSP Biskupice Ołoboczne pokaz z pierwszej pomocy. Na hali sportowej odbyły się zawody piłkarskie z Klubem KS Pogoń Nowe Skalmierzyce, zajęcia jogi ze Stowarzyszeniem Eudajmonia oraz animacje dla dzieci z OLKAFasolka. Kolejnym punktem był wspólny bieg/marsz z Klubem Biegacza oraz KGW Nowe Skalmierzyce na Stadionie Miejsko-Gminnym. W te przedsięwzięcia licznie zaangażowali się zarówno wolontariusze, jak i mieszkańcy. Każdy na zakończenie otrzymał z rąk pani dyrektor CKBP Małgorzaty Jarosik oraz Burmistrza Gminy i Miasta Jerzego Łukasza Walczaka pamiątkowy medal.

Popołudniowe granie Orkiestry miało miejsce również przy ulicy Mostowej w Nowych Skalmierzycach. Stare Kino stało się centrum wydarzeń gdzie zgromadzili się wolontariusze oraz ludzie o wielkich sercach. Muzyczne popołudnie rozpoczęło się od występów wokalnych i tanecznych dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach artystycznych Centrum Kultury oraz przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego przy SP im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach. Młodzi wykonawcy jak zwykle zachwycili swoją energią i talentem. Swoje prace plastyczne zaprezentowali również uczestnicy pracowni plastycznej „Zaczarowane Pędzle”. Między występami odbywały się licytacje rzeczy, gadżetów i voucherów na usługi ofiarowanych przez różne organizacje, przedsiębiorców oraz mieszkańców naszej gminy, które wywołały liczne emocje wśród zebranych a pieniądze pozyskane w ten sposób zasiliły puszki wolontariuszy WOŚP. Na zakończenie przyszedł czas na występ gwiazdy wieczoru, zespołu rokowego „Tacy nie Inni”. Energetyczne dźwięki z pewnością napełniły dobrą energią publiczność zgromadzoną w Starym Kinie.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację, przebieg i wsparcie tego niecodziennego wydarzenia. Przede wszystkim jednak dziękujemy wszystkim tym, którzy mają serca otwarte na innych i dzielą się dobrem! Bez Was nie byłoby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do zobaczenia za rok. Siema!

 

CENTRUM KULTURY

ul. 3 Maja 32, 63-460 Nowe Skalmierzyce,

tel 62/ 762 13 40

ck@noweskalmierzyce.pl

BIBLIOTEKA PUBLICZNA

FILIE BIBLIOTECZNE

tel 62 762 13 40

biblioteka@noweskalmierzyce.pl

STARE KINO

Mostowa 1, 63-460 Nowe Skalmierzyce

tel 62 762 13 40

starekino@noweskalmierzyce.pl