Zaznacz stronę

Narodowe Czytanie 2023

 

7 września br. w Starym Kinie można było usłyszeć „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, w 12. odsłonie Narodowego Czytania. Gospodarzem tego wydarzenia było Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do wspólnego czytania napisał:  „– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.” „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Wspólnie lekturę czytali przedstawiciele władz gminy i miasta, uczniowie szkół podstawowych, przyjaciele oraz miłośnicy literatury. Uroczystość przeplatano utworami instrumentalnymi duetu Moniki Walczak oraz Jacka Woszczka. Na koniec wszyscy, którzy aktywnie włączyli się w akcję Narodowego Czytania, mieli możliwość zrobienia pamiątkowej pieczątki. W przyszłym roku lekturą 13. edycji będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.