WOŚP 2024

WOŚP 2024

„Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”!

 

Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce wraz ze stowarzyszeniami zagrała z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. 32. Finał odbył się w niedzielę 28 stycznia 2024 roku i dedykowany został zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Kolejny raz dołączyliśmy się do Sztabu Ostrowskiego Centrum Kultury (nr 5126). Mottem zbiórki było „Tu wszystko gra OK!”. Puszki stacjonarne znajdowały się w Bibliotece Głównej oraz w Klubie Senior +, a w dniu finału na terenie naszej gminy kwestowało 26 wolontariuszy. Razem udało się zebrać ponad 34 tys. zł!

Lokalny finał rozpoczęto na Zawadach w Śliwnikach, gdzie Stowarzyszenie Morsy Skalmierzyce zorganizowali wspólne morsowanie, a OSP Biskupice Ołoboczne pokaz z pierwszej pomocy. Na hali sportowej odbyły się zawody piłkarskie z Klubem KS Pogoń Nowe Skalmierzyce, zajęcia jogi ze Stowarzyszeniem Eudajmonia oraz animacje dla dzieci z OLKAFasolka. Kolejnym punktem był wspólny bieg/marsz z Klubem Biegacza oraz KGW Nowe Skalmierzyce na Stadionie Miejsko-Gminnym. W te przedsięwzięcia licznie zaangażowali się zarówno wolontariusze, jak i mieszkańcy. Każdy na zakończenie otrzymał z rąk pani dyrektor CKBP Małgorzaty Jarosik oraz Burmistrza Gminy i Miasta Jerzego Łukasza Walczaka pamiątkowy medal.

Popołudniowe granie Orkiestry miało miejsce również przy ulicy Mostowej w Nowych Skalmierzycach. Stare Kino stało się centrum wydarzeń gdzie zgromadzili się wolontariusze oraz ludzie o wielkich sercach. Muzyczne popołudnie rozpoczęło się od występów wokalnych i tanecznych dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach artystycznych Centrum Kultury oraz przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego przy SP im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach. Młodzi wykonawcy jak zwykle zachwycili swoją energią i talentem. Swoje prace plastyczne zaprezentowali również uczestnicy pracowni plastycznej „Zaczarowane Pędzle”. Między występami odbywały się licytacje rzeczy, gadżetów i voucherów na usługi ofiarowanych przez różne organizacje, przedsiębiorców oraz mieszkańców naszej gminy, które wywołały liczne emocje wśród zebranych a pieniądze pozyskane w ten sposób zasiliły puszki wolontariuszy WOŚP. Na zakończenie przyszedł czas na występ gwiazdy wieczoru, zespołu rokowego „Tacy nie Inni”. Energetyczne dźwięki z pewnością napełniły dobrą energią publiczność zgromadzoną w Starym Kinie.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację, przebieg i wsparcie tego niecodziennego wydarzenia. Przede wszystkim jednak dziękujemy wszystkim tym, którzy mają serca otwarte na innych i dzielą się dobrem! Bez Was nie byłoby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do zobaczenia za rok. Siema!

WOŚP 2024

WOŚP 2024

 

„Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”

Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna w Nowych Skalmierzycach kolejny raz gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! 32. Finał odbędzie się w niedzielę 28 stycznia 2024 roku i dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Tym razem dołączamy się do Sztabu Ostrowskiego Centrum Kultury (nr 5126). Mottem zbiórki jest „Tu wszystko gra OK!”. Chcesz pomóc? Graj z nami!

W Bibliotece Głównej znajduje się puszka stacjonarna gdzie już teraz można wrzucać pieniądze. Zbieramy również różne gadżety, przedmioty na licytację, która odbędzie się w dniu finału lub do sklepiku WOŚP!

Bądźcie z nami!

Św. Mikołaj w naszej gminie 2023

Św. Mikołaj w naszej gminie!

 

Przed świętami Bożego Narodzenia dotarł do nas Św. Mikołaj. Mimo niesprzyjającej pogody nasz gość wraz z Kabaretem Bzik oraz z pracownikami Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce wyruszył w podróż po naszej Gminie. Od 21 do 23 grudnia Św. Mikołaj odwiedził wszystkie miejscowości. Dzieci mogły przekazać swoje listy oraz życzenia, porozmawiać o tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia, wspólnie zaśpiewać kolędę oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Było świątecznie, zimowo i zabawnie. Dziękujemy sołtysom za pomoc w organizacji spotkań a mieszkańcom za tak liczne przybycie!

V Przegląd Poezji

V PRZEGLĄD POEZJI ŚPIEWANEJ I RECYTOWANEJ

„POETYCKIE KONSTELACJE”

17 LISTOPADA 2023 R.

 

W piątek, 17 listopada, w Starym Kinie odbył się po raz piąty Przegląd Poezji Śpiewanej i Recytowanej organizowany przez Centrum Kultury oraz Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Z uwagi na trwający Rok Mikołaja Kopernika tematem wiodącym stały się „Poetyckie konstelacje”. W Przeglądzie udział wzięło 80 uczestników nie tylko z terenu naszej Gminy i Miasta. Uczestnicy wydarzenia, jak zwykle, zaskoczyli swoimi wspaniałymi umiejętnościami, talentami, profesjonalizmem i kreatywnością. Młodzi artyści oceniani byli w trzech głównych kategoriach: Poezja Recytowana, Poezja Śpiewana oraz Przegląd Twórczości Własnej Młodych Poetów. Przegląd poprowadziła Paulina Wielanek-Wojtowska. To było wspaniałe święto poezji na bardzo wysokim poziomie! Wszystkim uczestnikom, laureatom oraz nauczycielom przygotowującym uczestników – serdecznie dziękujemy!

Jury w składzie: Jadwiga Miklas ,Edyta Ignasiak oraz Małgorzata Jarosik przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

WERDYKT JURY

JURY:

JADWIGA MIKLAS

EDYTA IGNASIAK

MAŁGORAZTA JAROSIK

 

POEZJA RECYTOWANA

KAT. KL. I-III:

I MIEJSCE                    MAJA OWCZAREK (SP IM. POWSTAŃCÓW WLKP. W N. SKALMIERZYCACH)

II MIEJSCE                   LAURA GARCAREK (SP IM. BŁ. KS. J.N. CHRZANA W GOSTYCZYNIE)

III MIEJSCE                  LENA STASIAK (SP IM. A. MICKIEWICZA W SKALMIERZYCACH)

WYRÓŻNIENIE            KORNEL KUŹNICKI (CK ORAZ BP W N. SKALMIERZYCACH)

WYRÓŻNIENIE            KINGA SIPKA-DUTKOWSKA (CK ORAZ BP W N. SKALMIERZYCACH)

 

KAT. KL. IV-VI:

I MIEJSCE                    SOFIIA MOROZOVA (SP IM. POLSKICH NOBLISTÓW W N. SKALMIERZYCACH)

II MIEJSCE                   FRANCISZEK BINEK (CK ORAZ BP W N. SKALMIERZYCACH)

III MIEJSCE                  OLIWIA GIERZ (SP IM. A. MICKIEWICZA W SKALMIERZYCACH)

WYRÓŻNIENIE            PATRYCJA JUREK (SP IM. POLSKICH NOBLISTÓW W N. SKALMIERZYCACH)

WYRÓŻNIENIE            LENA MATUSIAK (SP IM. BŁ. KS. J.N. CHRZANA W GOSTYCZYNIE)

WYRÓŻNIENIE            KAROLINA SZMANIA (SP IM. A. MICKIEWICZA W SKALMIERZYCACH)

 

KAT. KL. VII-VIII:

I MIEJSCE                    SOLOMIIA SAVA (SP IM. POWSTAŃCÓW WLKP. W N. SKALMIERZYCACH)

II MIEJSCE                   OLIWIER CYBULSKI (SP IM. POWSTAŃCÓW WLKP. W N. SKALMIERZYCACH)

III MIEJSCE                  SZYMON KUDZIA (SP IM. POLSKICH NOBLISTÓW W N. SKALMIERZYCACH)

 

 

POEZJA ŚPIEWANA

KAT. KL. I-II:

I MIEJSCE                    ZOFIA SIKORA (SP IM. A. MICKIEWICZA W SKALMIERZYCACH)

II MIEJSCE                   LENA BĄK (CK ORAZ BP W N. SKALMIERZYCACH)

III MIEJSCE                  MICHALINA BŁAŻEJEWSKA (SP IM. A. MICKIEWICZA W SKALMIERZYCACH)

 

KAT. KL. III-IV:

I MIEJSCE                    LAURA KRZYKOS (SP NR 5 IM. MIESZKA I W OSTROWIE WLKP.)

II MIEJSCE                   ZUZANNA KAWALER (CK ORAZ BP W N. SKALMIERZYCACH)

III MIEJSCE                  HANNA PALUCH (SP IM. POWSTAŃCÓW WLKP. W N. SKALMIERZYCACH)

WYRÓŻNIENIE            ZOFIA GOŁDYN (SP IM. KS. J. KUTA W OŁOBOKU)

 

 

KAT. KL. V-VII:

I MIEJSCE                    LENA FORNALCZYK (SP IM. KS. J. KUTA W OŁOBOKU)

II MIEJSCE                   ERYK KOZŁOWSKI (CK ORAZ BP W N. SKALMIERZYCACH)

III MIEJSCE                  AGATA GARCAREK (SP IM. BŁ. KS. J.N. CHRZANA W GOSTYCZYNIE)

WYRÓŻNIENIE            HANNA WOJTASZCZYK (CK ORAZ BP W N. SKALMIERZYCACH)

WYRÓŻNIENIE            JAGODA KLAR (SP IM. POWSTAŃCÓW WLKP. W N. SKALMIERZYCACH)

 

TWÓRCZOŚĆ WŁASNA MŁODYCH POETÓW

I MIEJSCE                    KSAWERY AMBROŻAK (SP IM. POLSKICH NOBLISTÓW W N. SKALMIERZYCACH)

II MIEJSCE                   JAN MAREK (SP IM. M. KONOPNICKIEJ W DROSZEWIE)

III MIEJSCE                  MAJA LIBERSKA (SP IM. POLSKICH NOBLISTÓW W N. SKALMIERZYCACH)

WYRÓŻNIENIE            WIKTORIA BŁASZCZYK (SP IM. POLSKICH NOBLISTÓW W N. SKALMIERZYCACH)

 

 

GRAND PRIX      LENA FORNALCZYK

Noc Bibliotek 2023

Noc Bibliotek! 

 

            Po raz piąty Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce przyłączyły się do Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. W tym roku hasłem przewodnim akcji promującej czytelnictwo było „Absurd nie czytać!”. 7 października, w sobotnie popołudnie i wieczór, wielu czytelników odwiedziło mury naszej biblioteki w Nowych Skalmierzycach, by nie tylko wypożyczyć książki, ale także skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez pracowników CK oraz BP.

            Uczestnicy mogli wziąć udział m.in. w warsztatach plastycznych pt. „Absurdalnie surrealistyczne”, spróbować wykonać własną ozdobę lub przedmiot ze sznurka w warsztatach makramy. Powstały fantastyczne prace surrealistyczne , jak również piękne zakładki do książek, kwietniki i makramy. Każdy uczestnik mógł skorzystać również ze stanowiska wirtualnej rzeczywistości oraz zagrać w grę FIFA, która wzbudziła duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Nie mogło obejść się oczywiście bez głośnego czytania książek. Dzieci mogły usłyszeć m.in. bajkę Marsha Diane Arnold pt. „Najpiękniejszy ogródek Borsuka” w znakomitej interpretacji burmistrza GiM – pana Jerzego Łukasza Walczaka. Na wszystkich odwiedzający czekał również słodki poczęstunek. To był naprawdę magiczny i pełny atrakcji wieczór!

            Wszystkim bardzo dziękujemy za udział i zapraszamy za rok! 🙂

 

CENTRUM KULTURY

ul. 3 Maja 32, 63-460 Nowe Skalmierzyce,

tel 62/ 762 13 40

ck@noweskalmierzyce.pl

BIBLIOTEKA PUBLICZNA

FILIE BIBLIOTECZNE

tel 62 762 13 40

biblioteka@noweskalmierzyce.pl

STARE KINO

Mostowa 1, 63-460 Nowe Skalmierzyce

tel 62 762 13 40

starekino@noweskalmierzyce.pl