Zajączek Wielkanocny w naszej Gminie! 2024

Zajączek Wielkanocny w naszej Gminie!

 

Przed świętami Wielkanocnymi na zaproszenie Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Nowych Skalmierzycach ponownie zawitał Zajączek Wielkanocny. Mimo niesprzyjającej pogody nasz gość wraz z Kabaretem Bzik wyruszył w długą podróż po naszej Gminie. Od 21 do 23 marca br. Zajączek odwiedził wszystkie miejscowości. Mieszkańcy licznie przybywali na świąteczne spotkania, były pamiątkowe zdjęcia i wspólne poznawanie ludowych tradycji Wielkanocnych: jak zrobić tradycyjną pisankę, jakie potrawy święcimy w Wielką Sobotę oraz kiedy dzielimy się święconym jajem. Na zakończenie 24 marca w niedzielne popołudnie Zajączek pojawił się na scenie Starego Kina w Nowych Skalmierzycach w wielkanocnym przedstawieniu Kabaretu Bzik pt. „Wesołego Alleluja 2”. Było świątecznie, wiosennie i zabawnie. Dziękujemy wszystkim za udział i wspólne przeżywanie przedświątecznego czasu.

Żubr Pompik 2024

Warsztaty z Żubrem Pompikiem!

 

1 marca br. w Starym Kinie zagościła Bajanka – animatorka zabaw oraz autorka książek dla dzieci (m.in. serii „Olo i Awa. Logopedyczna zabawa”) – Monika Skikiewicz, która przeprowadziła wyjątkowe warsztaty bajkowe z Żubrem Pompikiem.

Żubr Pompik to rezolutny bohater serii książek dla dzieci autorstwa Tomasza Samojlika – biologa, pisarza i rysownika – która opowiada o przygodach małego żubra i jego rodzinki. Żubr Pompik, siostra Polinka, mama Porada i tata Pomruk zamieszkują puszczę Białowieży i na co dzień poznają leśną rzeczywistość i reguły rządzące światem przyrody. W trakcie warsztatów dzieci wraz z opiekunami aktywnie włączyli się do wspólnej zabawy i razem przeżywali przygody swojej ulubionej bajkowej postaci. Było wspólne śpiewanie, eksperymentowanie i czytanie. Na zakończenie każdy uczestnik mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie oraz otrzymał imienny dyplom. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie i udział w tych warsztatach edukacyjno-animacyjnych!

Książki z serii „Żubr Pompik. Wyprawy” w których rodzina Pompika wyrusza w podróż, podczas której zwiedza Parki Narodowe można wypożyczać w naszych Bibliotekach (Biblioteka Główna w Nowych Skalmierzycach, Filie w Biskupicach Ołobocznych oraz w Droszewie). Zapraszamy!

WOŚP 2024

WOŚP 2024

„Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”!

 

Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce wraz ze stowarzyszeniami zagrała z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. 32. Finał odbył się w niedzielę 28 stycznia 2024 roku i dedykowany został zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

Kolejny raz dołączyliśmy się do Sztabu Ostrowskiego Centrum Kultury (nr 5126). Mottem zbiórki było „Tu wszystko gra OK!”. Puszki stacjonarne znajdowały się w Bibliotece Głównej oraz w Klubie Senior +, a w dniu finału na terenie naszej gminy kwestowało 26 wolontariuszy. Razem udało się zebrać ponad 34 tys. zł!

Lokalny finał rozpoczęto na Zawadach w Śliwnikach, gdzie Stowarzyszenie Morsy Skalmierzyce zorganizowali wspólne morsowanie, a OSP Biskupice Ołoboczne pokaz z pierwszej pomocy. Na hali sportowej odbyły się zawody piłkarskie z Klubem KS Pogoń Nowe Skalmierzyce, zajęcia jogi ze Stowarzyszeniem Eudajmonia oraz animacje dla dzieci z OLKAFasolka. Kolejnym punktem był wspólny bieg/marsz z Klubem Biegacza oraz KGW Nowe Skalmierzyce na Stadionie Miejsko-Gminnym. W te przedsięwzięcia licznie zaangażowali się zarówno wolontariusze, jak i mieszkańcy. Każdy na zakończenie otrzymał z rąk pani dyrektor CKBP Małgorzaty Jarosik oraz Burmistrza Gminy i Miasta Jerzego Łukasza Walczaka pamiątkowy medal.

Popołudniowe granie Orkiestry miało miejsce również przy ulicy Mostowej w Nowych Skalmierzycach. Stare Kino stało się centrum wydarzeń gdzie zgromadzili się wolontariusze oraz ludzie o wielkich sercach. Muzyczne popołudnie rozpoczęło się od występów wokalnych i tanecznych dzieci i młodzieży uczestniczących w zajęciach artystycznych Centrum Kultury oraz przedszkolaków z Oddziału Przedszkolnego przy SP im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach. Młodzi wykonawcy jak zwykle zachwycili swoją energią i talentem. Swoje prace plastyczne zaprezentowali również uczestnicy pracowni plastycznej „Zaczarowane Pędzle”. Między występami odbywały się licytacje rzeczy, gadżetów i voucherów na usługi ofiarowanych przez różne organizacje, przedsiębiorców oraz mieszkańców naszej gminy, które wywołały liczne emocje wśród zebranych a pieniądze pozyskane w ten sposób zasiliły puszki wolontariuszy WOŚP. Na zakończenie przyszedł czas na występ gwiazdy wieczoru, zespołu rokowego „Tacy nie Inni”. Energetyczne dźwięki z pewnością napełniły dobrą energią publiczność zgromadzoną w Starym Kinie.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację, przebieg i wsparcie tego niecodziennego wydarzenia. Przede wszystkim jednak dziękujemy wszystkim tym, którzy mają serca otwarte na innych i dzielą się dobrem! Bez Was nie byłoby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Do zobaczenia za rok. Siema!

 

CENTRUM KULTURY

ul. 3 Maja 32, 63-460 Nowe Skalmierzyce,

tel 62/ 762 13 40

ck@noweskalmierzyce.pl

BIBLIOTEKA PUBLICZNA

FILIE BIBLIOTECZNE

tel 62 762 13 40

biblioteka@noweskalmierzyce.pl

STARE KINO

Mostowa 1, 63-460 Nowe Skalmierzyce

tel 62 762 13 40

starekino@noweskalmierzyce.pl