Noc Bibliotek 2022

Noc Bibliotek

 

Po raz czwarty Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe przyłączyły się do Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. W tym roku hasłem przewodnim akcji promującej czytelnictwo było „To się musi powieść!”. 1 października, w sobotnie popołudnie i wieczór, wielu czytelników odwiedziło mury biblioteki, by nie tylko wypożyczyć książki, ale także skorzystać z licznych atrakcji przygotowanych przez pracowników CK oraz BP.

Uczestnicy mogli wziąć udział w zabawie pt. „Labirynt wiedzy”, podczas której odkryć musieli ukryte w bibliotece QR-kody, poznać ciekawostki dotyczące powieści, a następnie rozwiązać krótki quiz. Odbyły się również warsztaty plastyczne dotyczące gryfów. Nie mogło obejść się oczywiście bez głośnego odczytania fragmentów powieści „Harry Potter” oraz doskonałego utworu Marty Guśniowskiej pt. „Smacznego, proszę Wilka!” w znakomitej interpretacji przyjaciela biblioteki – pani Anny Szmani-Binek. Ogromnym powodzeniem cieszyła się również wystawa żywych stworzeń rodem z powieści J. K. Rowling. O wystawie z ogromną pasją opowiedziała czytelnikom właścicielka stworzeń – pani Katarzyna Jarząb. Każdy uczestnik mógł wykonać sobie magiczny tatuaż, a także skorzystać ze stanowiska wirtualnej rzeczywistości, która również wzbudziła duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. To była naprawdę magiczna i pełna atrakcji noc!

Podczas trwania całej akcji odbyły się również dwa konkursy: konkurs plastyczny na najciekawszy projekt okładki bestsellerowej powieści „Harry Potter” oraz interaktywny quiz mitologiczny. Rozstrzygnięto również gminny konkurs zorganizowany przez CK oraz BP dla uczniów szkół podstawowych na najlepszą recenzję książki „Czytam, więc polecam”.

Wszystkim bardzo dziękujemy za udział i zapraszamy za rok! 🙂

NARODOWE CZYTANIE 2022

Narodowe Czytanie 2022

 

3 września br. w Starym Kinie można było usłyszeć „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, w 11. odsłonie Narodowego Czytania. Gospodarzem tego wydarzenia było Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do wspólnego czytania napisał: –  „Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Powstało wówczas głośne hasło „za  naszą i waszą wolność”, które wciąż jest uniwersalnym zawołaniem narodów walczących o niepodległość (…) Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa.”

Wspólnie lekturę czytali przedstawiciele władz gminy i miasta, uczniowie szkół podstawowych, przyjaciele oraz miłośnicy literatury. Uroczystość przeplatano utworami wokalno-instrumentalnymi duetu Moniki Walczak oraz Jacka Woszczka. Na koniec wszyscy, którzy aktywnie włączyli się w akcję Narodowego Czytania, mieli możliwość zrobienia pamiątkowej pieczątki. W przyszłym roku lekturą 12. edycji będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

 

CENTRUM KULTURY

ul. 3 Maja 32, 63-460 Nowe Skalmierzyce,

tel 62/ 762 13 40

ck@noweskalmierzyce.pl

BIBLIOTEKA PUBLICZNA

FILIE BIBLIOTECZNE

tel 62 762 13 40

biblioteka@noweskalmierzyce.pl

STARE KINO

Mostowa 1, 63-460 Nowe Skalmierzyce

tel 62 762 13 40

starekino@noweskalmierzyce.pl