abolicja książkowa 2024

Wakacyjna abolicja książkowa!

 

Biblioteka Główna w Nowych Skalmierzycach wraz z filiami w Biskupicach Ołobocznych i Droszewie z okazji otwarcia nowej siedziby Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta („CAS Kolejarz”, ul. Mostowa 1, Nowe Skalmierzyce) organizuje wakacyjną abolicję książkową pod hasłem: „Parapetówka w Bibliotece!”.

Na czym polega książkowa abolicja? To akcja dla czytelników, którzy mają na swoim koncie książki, których nie zwrócili w terminie. Od każdej pozycji naliczana jest codziennie opłata. Dzięki abolicji czytelnicy mogą uniknąć kary za przetrzymane książki i audiobooki, wynoszącej nawet kilkadziesiąt, a niekiedy kilkaset złotych.

Każdy czytelnik, który w lipcu lub sierpniu 2024 roku odda wypożyczone w naszych placówkach (Biblioteka Główna w Nowych Skalmierzycach, Filia w Biskupicach Ołobocznych, Filia w Droszewie) przetrzymane materiały biblioteczne otrzyma prawo do anulowania opłaty generowanej przez elektroniczny system biblioteczny. Z możliwości amnestii mogą także skorzystać osoby, które na swoich kontach mają naliczone wcześniej kary za nieterminowy zwrot książek lub audiobooków – wystarczy w podanym okresie zgłosić się do wybranej biblioteki i wyrazić chęć skorzystania z abolicji.

Zachęcamy do przeszukania domowych księgozbiorów. Być może wśród woluminów na swoich półkach znajdziecie Państwo tytuły dawno wypożyczone w naszych bibliotekach, zapominane i dotąd nieoddane. Zapraszamy do skorzystania z tej okazji, bo akcja będzie trwać tylko do końca wakacji!

 

Otwarcie Biblioteka 2024

Nowa siedziba Biblioteki w Nowych Skalmierzycach!

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Nowych Skalmierzycach, która w 2018 roku została połączona z nowo utworzonym Centrum Kultury po ponad 20-tu latach działalności w zabytkowym budynku – dawnym Magistracie – przy ulicy 3 Maja 32 zmienia swoją lokalizacje.

Od lipca 2024 r. nową siedzibą Biblioteki Głównej jest nowopowstały, nowoczesny budynek Centrum Aktywności Społecznej „Kolejarz” mieszczący się przy ulicy Mostowej 1 w Nowych Skalmierzycach (budynek przy Starym Kinie).

Przenosiny do nowej siedziby rozpoczęły się 5 czerwca i trwały prawie cztery tygodnie. Największym wyzwaniem było przeniesienie całego księgozbiory który liczy ponad 15 tys. woluminów. Nowa przestrzeń jest ponad dwukrotnie większa od poprzedniej i do dyspozycji czytelników są: wypożyczalnia z wolnym dostępem do półek, czytelnia z możliwością skorzystania z komputera z dostępem do Internetu, strefa relaksu i wypoczynku z wygodnymi fotelami oraz kącik dla dzieci ze specjalnymi regałami i pufami. Wejście do budynku jak i cała biblioteka dostosowana jest do potrzeb wszystkich użytkowników. Nowa siedziba jest również lepiej dostępna dzięki odpowiedniej ilości miejsc parkingowych.

Nowa Biblioteka znajduje się w budynku gdzie każda przestrzeń wykorzystana jest na aktywność kulturalno-społeczną. W sąsiedztwie biblioteki znajdują się wszystkie pomieszczenie Centrum Kultury m.in. sala plastyczna, taneczna, muzyczna oraz Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności „SOWA”. Dzięki temu, mamy nadzieję, że nowa siedziba stanie się miejscem literackich poszukiwań i twórczego odpoczynku po pracy.

Drzwi otwarte na kulturę! 2024

Drzwi otwarte na kulturę!

 

W trzecim dniu 28. Dni Nowych Skalmierzyc otworzyły się drzwi – Drzwi otwarte na kulturę – Centrum Aktywności Społecznej „Kolejarz”, które oficjalnie zostało otwarte dla naszej społeczności. Podczas wydarzenia można było zwiedzać cały budynek w którym swoją nową siedzibę będzie miało Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

Inaugurującą atrakcją był seans filmowy dla dzieci z darmowym popcornem. Bajka o sprytnym kocie i jego szajce przyciągnęła wielu małych wielbicieli kina. Na swoje pierwsze zwiedzanie zaprosiła SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, gdzie wiedzę zdobywa się poprzez samodzielne poszukiwanie i eksperymentowanie, powstałe we współpracy z Centrum Nauki Kopernik. Podczas drzwi otwartych można było zrobić sobie zdjęcie w Fotobudce 360 a Centrum Kultury udostępniło wszystkie swoje pracownie i sale w których odbywały się liczne warsztaty artystyczne m.in. plastyczne, teatralne, taneczne, sensoryczne, muzyczne, wokalne. Dla najmłodszych przygotowano animacje, gry, zabawy i tatuaże oraz „Harce z harcówką” które poprowadzili harcerze. Dla odwiedzających dostępna była również ekspozycja muzealna – Archeologia Skalmierzycka, która jest początkiem tworzącej się Izby Pamięci Ziemi Skalmierzyckiej.

Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć części muzycznej zapoczątkowanej przez koncert Miejsko-Gminnej Orkiestry Dętej przy OSP Skalmierzyce, która wystąpiła przed nowymi murami CAS-u. Kolejnym koncertowym punktem był recital „Akustycznie przy kawie”, a na zakończenie wystąpił zespół Woobee Doobee & Przebojowe Kobiety.

To było piękne zapoczątkowanie działalności nowopowstałego, nowoczesnego budynku Centrum Aktywności Społecznej „Kolejarz” – miejscu integracji społecznej i kulturalnej – gdzie mieścić się będą: Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury wraz z SOWA, sala widowiskowa Stare Kino, Izba Pamięci oraz w najbliższej przyszłości Dom Dzienny Pobytu Seniora. Zapraszamy do odwiedzin!

Zamknięcie Biblioteki 2024

Kochani czytelnicy i przyjaciele! ❤️

Już wkrótce przenosimy się do nowej siedziby, która znajduje się w CAS Kolejarz przy ul. Mostowej 1 w Nowych Skalmierzycach.
“Na starym” miejscu czynni będziemy do 4 czerwca. Można się jeszcze zaopatrzyć w książki w dniach 28 i 29 maja oraz 3 i 4 czerwca. ????????
Termin otwarcia nowej siedziby podamy później.
Czeka nas dużo pracy ale bardzo się cieszymy z nowego miejsca i nie możemy się doczekać kiedy Wam Drodzy Czytelnicy będziemy mogli pokazać Naszą Nową Bibliotekę!

Do zobaczenia! ❤️

“Czytelnik roku 2023” – 2024

CZYTELNIK ROKU 2023!

 

Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w kwietniu 2024 roku po raz 19. nagrodziła najlepszych czytelników z terenu powiatu ostrowskiego. Dyplomy i nagrody książkowe przekazane przez Dyrektora Biblioteki Powiatowej Pana Jarosława Balcara dla wyróżnionych czytelników z Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Nowych Skalmierzycach wraz z gratulacjami, zostały przekazane na ręce Dyrektorki CK oraz BP Pani Małgorzacie Jarosik, która wraz z pracownikami przekazała uhonorowanym wyróżnienia wraz z życzeniami.

Wyróżnienia tytułem Czytelnik Roku 2023:

Biblioteka Główna w Nowych Skalmierzycach – Barbara Piwarska

Filia w Biskupicach Ołobocznych – Kuba Betka

Filia w Droszewie – Marlena Klicha

Serdecznie gratulujemy!

 

CENTRUM KULTURY

ul. 3 Maja 32, 63-460 Nowe Skalmierzyce,

tel 62/ 762 13 40

ck@noweskalmierzyce.pl

BIBLIOTEKA PUBLICZNA

FILIE BIBLIOTECZNE

tel 62 762 13 40

biblioteka@noweskalmierzyce.pl

STARE KINO

Mostowa 1, 63-460 Nowe Skalmierzyce

tel 62 762 13 40

starekino@noweskalmierzyce.pl