Narodowe Czytanie 2023

Narodowe Czytanie 2023

 

7 września br. w Starym Kinie można było usłyszeć „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, w 12. odsłonie Narodowego Czytania. Gospodarzem tego wydarzenia było Centrum Kultury oraz Biblioteka Publiczna Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce.

„Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do wspólnego czytania napisał:  „– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu.” „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Wspólnie lekturę czytali przedstawiciele władz gminy i miasta, uczniowie szkół podstawowych, przyjaciele oraz miłośnicy literatury. Uroczystość przeplatano utworami instrumentalnymi duetu Moniki Walczak oraz Jacka Woszczka. Na koniec wszyscy, którzy aktywnie włączyli się w akcję Narodowego Czytania, mieli możliwość zrobienia pamiątkowej pieczątki. W przyszłym roku lekturą 13. edycji będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego.

WAKACJE Z COOL’TURĄ 2023

WAKACJE Z COOL’TURĄ 2023

 

Od 31 lipca do 4 sierpnia trwały “Wakacje z Cool’turą” zorganizowane przez Centrum Kultury oraz Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. W zajęciach uczestniczyło sześćdziesięcioro dzieci z terenu Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Codziennie odbywały się warsztaty plastyczne oraz muzyczne. Dzieci miały szansę rozwinąć swoje umiejętności oraz świetnie się bawić. Nie zabrakło integracji w czasie turnieju planszówek, zajęć rozwijających kreatywność uczestników oraz wspólnego oglądania codziennych seansów filmowych w Starym Kinie. Zakończeniem niezwykle kulturalnego i pełnego atrakcji tygodnia było wspólne ognisko. Zajęcia prowadzili instruktorzy Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce: Wojciech Kupijaj, Monika Walczak oraz Paulina Wielanek-Wojtowska wspomagani przez pracowników: Agnieszkę Sipkę-Dutkowską, Michalinę Wilczurę oraz Rafała Jamrozika. To był wspaniały, radosny, inspirujący i niezwykle twórczy czas dla wszystkich! Dziękujemy uczestnikom i ich rodzicom! Zapraszamy za rok!

CZYTELNIK ROKU 2022! 2023

CZYTELNIK ROKU 2022!

 

Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim w kwietniu 2023 roku po raz 18. nagrodziła najlepszych czytelników z terenu powiatu ostrowskiego. Dyplomy i nagrody książkowe przekazane przez Dyrektora Biblioteki Powiatowej Pana Jarosława Balcara dla wyróżnionych czytelników z Centrum Kultury oraz Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta w Nowych Skalmierzycach wraz z gratulacjami, zostały przekazane na ręce Dyrektora CK oraz BP Pani Małgorzacie Jarosik, która wraz z pracownikami przekazała uhonorowanym wyróżnienia wraz z życzeniami.

 

Wyróżnienia tytułem Czytelnik Roku 2022:

Biblioteka Główna w Nowych Skalmierzycach – Zofia Bodylska

Filia w Biskupicach Ołobocznych – Piotr Mukalski

Filia w Droszewie – Maciej Janusz

Serdecznie gratulujemy!

WOŚP 2023

31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 

 

W niedzielę, 29 stycznia br., w murach Starego Kina odbył się lokalny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem: “Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”.

Inauguracją kolejnego finału w naszej gminie i mieście było wspólne morsowanie, które odbyło się już o godzinie czternastej na Zawadach w Śliwnikach.

O godzinie szesnastej rozpoczęły się występy dzieci i młodzieży reprezentujących Centrum Kultury oraz Bibliotekę Publiczną Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce. Oprócz wokalistów studia wokalnego Music Voice prowadzonego przez Wojciecha Kupijaja i Monikę Walczak, wystąpiły grupy taneczne ze studia Free Step. Wśród nich byli najmłodsi – Bączki (instruktor – Anna Stawik), Tiki-Taki, Say Cheese Kids (instruktor – Amelia Kostaś) oraz grupa Say Cheese (instruktorzy – Małgorzata Jarosik, Amelia Kostaś). Ponadto, swoimi występami w zachwyt wprowadzili wszystkich najmłodsi przedstawiciele Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Nowych Skalmierzycach oraz dzieci z Przedszkola “Pod Kasztanami” w Nowych Skalmierzycach. O godzinie siedemnastej rozpoczęły się licytacje, które wywołały liczne emocje wśród zebranych a pieniądze w ten sposób pozyskane zasiliły puszki wolontariuszy WOŚP.

Kolejnym punktem był wspólny bieg/marsz na Stadionie Miejsko-Gminnym. W to przedsięwzięcie licznie zaangażowali się zarówno wolontariusze, jak i mieszkańcy. Każdy na mecie otrzymał z rąk Burmistrza Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce pamiątkowy medal.

Całość zakończył występ zespołu To All Units, który dostarczył zgromadzonym wielu emocji.

Wszystkim zaangażowanym w uświetnienie i organizację tego wydarzenia; wolontariuszom, ofiarodawcom rzeczy i bonów do licytacji – serdecznie dziękujemy!

 

CENTRUM KULTURY

ul. 3 Maja 32, 63-460 Nowe Skalmierzyce,

tel 62/ 762 13 40

ck@noweskalmierzyce.pl

BIBLIOTEKA PUBLICZNA

FILIE BIBLIOTECZNE

tel 62 762 13 40

biblioteka@noweskalmierzyce.pl

STARE KINO

Mostowa 1, 63-460 Nowe Skalmierzyce

tel 62 762 13 40

starekino@noweskalmierzyce.pl