„Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz.”
– Tydzień Bibliotek w Nowych Skalmierzycach
Tegoroczny XXIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbywał się pod hasłem „Biblioteka. Otwierasz. Odkrywasz.”, a do akcji po raz kolejny włączyła się Biblioteka Publiczna w Nowych Skalmierzycach. Tegoroczne obchody były prawdziwym świętem literatury, pasji oraz wspólnego spędzania czasu. W dniach 8–15 maja 2026 roku Biblioteka Główna, mieszcząca się w Centrum Aktywności Społecznej „Kolejarz”, stała się przestrzenią twórczej aktywności, radości i inspirujących spotkań dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.
Tydzień rozpoczął się w piątek, 8 maja od pełnych energii gier i zabaw prowadzonych przez animatorkę Olkę Fasolkę. Najmłodsi uczestnicy z entuzjazmem brali udział w przygotowanych aktywnościach, a biblioteczne przestrzenie wypełniły się śmiechem i radosną atmosferą.
W poniedziałek, 11 maja, odbył się spektakl dziecięcej grupy teatralnej z pracowni „Maski” działającej w naszym Centrum Kultury pt. „Magia między stronami”. Inspirowany hasłem Tygodnia Bibliotek, przeniósł widzów do niezwykłego świata książek i wyobraźni. Młodzi aktorzy zaprezentowali pełne emocji i refleksji przedstawienie, które spotkało się z ciepłym przyjęciem publiczności. Tego samego popołudnia uczestnicy mieli okazję również zanurzyć się w atmosferze tradycyjnej japońskiej opowieści dzięki teatrzykowi Kamishibai i bajce pt. „Amelka i latająca księga”.
W kolejnym dniu odbył się w Starym Kinie spektakl dla dzieci pt. „Alojzy inteligentny i sekret wyspy wyobraźni” w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Karkowa. Przedstawienie dostarczyło dzieciom nie tylko dobrej zabawy, ale również wartościowych treści dotyczących przyjaźni, odwagi i kreatywnego myślenia.
13 maja, w środę, biblioteka zamieniła się w małe kino. Podczas seansu filmowego dzieci miały okazję obejrzeć wzruszającą i pełną refleksji historię o przyjaźni, marzeniach i patrzeniu na świat oczami dziecka. Film spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem zarówno młodszych, jak i starszych uczestników.
14 maja, w czwartek odbyło się wyjątkowe spotkanie autorskie z Aleksandrą Struską-Musiał – autorką popularnej serii książek dla dzieci pt. „Stefcia”. Wydarzenie miało formę interaktywnej opowieści, podczas której uczestnicy mogli przenieść się do świata bohaterów książki pt. „Kto zgubił kapelusz”. Autorka z ogromnym zaangażowaniem opowiadała również o swojej pracy, inspiracjach oraz o tym, skąd czerpie pomysły na kolejne książki. Uczestnicy chętnie zadawali pytania i rozmawiali z autorką o literaturze oraz pasji do czytania. Na zakończenie spotkania uczestnicy mieli okazję zdobyć autograf oraz pamiątkowy podpis autorki na swoich ulubionych książkach, a także zrobić wspólne zdjęcia i zamienić kilka słów z pisarką.
Finałem Tygodnia Bibliotek były warsztaty familijne pt. „Biblioteka w powiększeniu! Zobacz to, co niewidoczne” przygotowane wspólnie ze Strefą Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA. Pod okiem animatora Marcina uczestnicy wykonywali doświadczenia, eksperymentowali i wspólnie odkrywali świat nauki poprzez zabawę. Warsztaty stały się doskonałą okazją do integracji oraz rodzinnego spędzenia czasu.
Tydzień Bibliotek to ogólnopolski program Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, mający na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. W tym roku po raz kolejny inicjatywa pokazał, że również nasza biblioteka jest miejscem nowoczesnym, otwartym i inspirującym, która łączy pokolenia i zachęca do odkrywania świata książek, kultury i wyobraźni.
Najnowsze komentarze